Vandringspriser, avslutade

Slottspokalen (scr, open) C-klasspokalen
År Namn År Namn
1971 Gösta Ignell UGK 1966 Peter Ivås
1972 Björn Forsman UGK 1967 Tor Kvarnbäck
1973 Jan Grönqvist UGK 1968 Peter Ekman
1974 Bertil Josefsson UGK 1969 Clarence Angelborg
1975 inställt 1970 Agneta af Uhr
1976 Bo Cassel SöGK 1971 Anders Eriksson
1977 Antero Baburin SoGK 1972 Peter Lindqvist
1978 inställt 1973 Ingrid Krager
1979 Freddy Carlsson SiGK 1974 Andreas Michaelsson
1980 Antero Baburin So GK 1975 Låtta Rosenqvist
1981 Odd-Björn Hagström UGK 1976 Ulf Larsson
1982 Björn Forsman UGK 1977 Bengt Nilsson
1983 Hans Svanström UGK 1978 Dan Berglund
1984 Per Backström UGK 1979 Gunnar Langfors
1985 Björn Forsman tog hem pokalen  1980 Ann Halvorsen
för gott efter seger i slutspel 1981 Ulrika Eriksson
1982 Kerstin H Eriksson
Alma Maters Putter 1983 Tomas Engström
År Namn 1984 Kerstin Westin
1960 Rolf Nilsson 1985 Andreas Einarsson
1961 Svante Wold 1986 Jonas Blomqvist
1962 Lennart Nyholm 1987 Stefan Berlin
1963 Jan Werngren 1988 Andreas Lundeen
1964 Lars Fjelkner 1989 Hans Andersson
1965 Stig Nordlund 1990 Per-Arne Gelin
1966 Claes Werngren 1991 Roger Andersson
1967 Tor Kvanbäck 1992 Björn Kvarnström
1968 Peter Finnström 1993 Per-Arne Gelin
1969 Lars Wijkman 1994 Nils-Gunnar Lundberg
1970 Oscar Stahle
1971 Lennart Nyholm Harald Carlssons Minne
1972 Oscar Stahle År Namn 1
1973 Jan-Erik Lloyd 1979 Tore Lindström
1974 Jan-Erik Lloyd 1980 Hans Nyberg
1975 Göran Wallner 1981 Håkan Odell
1976 – 1984 inga uppgifter 1982 Mats Öfverberg
1985 Lars Johansson ViGK 1983 Peter Rudman
1984 Bo Ferm
Nationsmästare Slutsegrare Mats Öfverberg
År Namn
1966 Claes Werngren UGK: s Matchtävling, vpr
1967 Rolf Nilsson År Namn
1968 Ola Carlsten 1993 Mats Hagberg
1969 Gösta Ignell 1994 Gert Lundqvist
1970 Lars Dahlin 1995 Astor Christoffersson
1971 P O Dahlin 1996 Gunnar Langfors
1972 Lars Dahlin 1997 Einar Brekkan
1973 Per Larsson 1998 Gert Lundqvist
1974 Fredrik Stahle 1999 Per Åstrand
1975 Göran Wallner 2000 Mats Hagberg
1976 Göran Wallner 2001 Karl-Johan Köhler
1977 Sven Haglund
1978 Jan D af Uhr Olof Österbergs Minne, vpr
1979 Olle Haglund År Namn
1980 Olle Haglund 1975 Johan Lindqvist
1981 Per Backström 1976 Richard Cederholm
1982 Lars Nygren Högbo 1977 Tore Lindström
1983 Hans Hörnsten 1978 Kalle Michaelsson
1984 Stefan Borg 1979 Tore Lindström
1985 Lars Johansson ViGK 1980 Mats Benker
1986 Martin Söderberg 1981 Patrich Ohlsson
1982 Ann-Sofie Saldeen
Gösta Jönssons vpr 1983 Jon Heimer
År Namn 1984 Ann-Sofie Saldeen
1957 Sten Carrlind 1985 Håkan Bergström
1958 Gösta Jönsson 1986 Mattias Arnelund
1959 Ragnar Kalén 1987 Peter Lindh
1960 Karl Hagström 1988 Jan Gauffin
1961 Hans Lind 1989 Mattias Arnelund
1962 Ragnar Andersson
1963 Karl Hagström Nils O Nybergs Minne, vpr
1964 Gert Lundqvist År Namn
1965 Lennart Johansson 2002 Mats Hagberg
1966 Lennart Johansson 2003 Roger Öhlund
1967 Ian Zettersten 2004 Dan Berglund
1968 Björn Forsman 2005 Björn Kumlin
1969 Georg Stark 2006 Björn Kumlin
1970 Oscar Stahle 2007 Björn Kumlin
1971 Bo Malmborg 3 vinster Björn Kumlin
1972 Oscar Stahle
1973 Per Thermaenius Ulrik Zetterbergs vpr för juniorer
1974 Göran Hellström År Namn
1975 Ulf Johansson 1979 Tore Lindström
1976 Richard Cederholm 1980 Kent Lundqvist
1977 Lars Mandal 1981 Leif Eriksson
1978 Jan Solum 1982 Kent Lundqvist
1979 Lars Lagerstedt 1983 Jan Marsh
1980 Lars-Gunnar Fällman 1984 Jan Marsh
1981 Stefan Borg 1985 Jan Marsh
1982 Lars-Gunnar Fällman 1986 Pär Ekman
1983 Lars-Gunnar Fällman 1987 Håkan Jansson
Slutsegrare Lars-Gunnar Fällman med 3 inteckningar 1988 Johan Stålberg
1989 Andreas Einarsson
Makarna Nissbecks vpr 1990 Andreas Cervenka
År Namn 1991 Jonnie Eriksson
1969 Odd-Björn Hagström 1992 Karin Fries
1970 Karl-Erik Fjellström 1993 Ronnie Andersson
1971 Lennart Nyberg 1994 David Einarsson
1972 Einar Jansson 1995 Erik Fritjofsson
1973 Göran Hellström 1996 Mats C. G. Hagberg
1974 Tore Lindström 1997 Fredrik Forsman
1975 Stig Ekstedt 1998 Mattias Everhall
1976 Lennart Nyberg 1999 Fredrik Forsman
1977 Thord Jungstedt 2000 Fredrik Forsman
1978 Birger Andersson Slutsegrare Fredrik Forsman 3 inteckningar
1979 Per Eriksson
1980 Lars-Gunnar Fällman Björn Syréns Minne, vpr
1981 Johan Lavén Juniortävling
1982 Stefan Borg År Namn
1983 Håkan Bergström 1985 Andreas Einarsson
1984 Jan Marsh 1986 Andreas Einarsson
1985 Bo Malmborg 1987 Gustav Engstrand
1986 Joakim Pettersson 1988 Andreas Einarsson
1987 Håkan 2 Jansson Slutsegrare: Andreas Einarsson 3 inteckningar
1988 Håkan Pettersson
1989 Andreas Einarsson Harald Stålbergs Minne
1990 lars-Johan Backman Pojkar
1991 Roland Westergren År Namn
1992 Lennart Nyberg 1994 Markus Grönlund
Slutsegrare Lennart Nyberg efter 3 inteckningar 1995 Lars-Johan Backman
1996 Erik Fritjofsson
Black & White Trophy 1997 Mattias Everhall
År Namn 1998 Erik Fritjofsson
1973 Ola Segerfeldt 1999 inställt
1974 Björn Kumlin 2000 Fredrik Forsman
1975 Anders Ericsson 2001 Fredrik Forsman
1976 Mats Linder 2002 Oskar Eneman
1977 Mats Linder 2003 Oskar Eneman
1978 Lars-Gunnar Fällman
1979 Tomas Mäkinen Flickor
1980 inställt År Namn  
1981 Ingrid Krager 1994 Ylva Bellbring
1982 Björn Broberg 1995 Lotta Eriksson
1983 Jaime Armijo 1996 Karolina Grönlund
1984 Sören Björkman 1997 Lotta Eriksson
1985 Kent Bergqvist 1998 Caroline Backman
1986 Jonas Blomqvist 1999 inställt
1987 Sten Åkerlund 2000 Sara Falk
1988 Jonas Tottmar 2001 inställt
1989 Karl Grönlund
1990 Lars Frykberg
1991 Mikael Johansson
1992 Roland Einarsson
1993 Eva Fritjofsson
1994 Gary Claréus
1995 Hans Berlin

 

Jan Söderbergs Memorial
År Namn 1 Namn 2
1959 Ragnar Bolinder + Hans Koark
1960 Sven Lundqvist + Lennart Nyholm
1961 Sven Lundqvist + Lennart Nyholm
1962 Ulf Berg + J Vinberg
1963 Sten Nordenman + Hans Nordenman
1964 Ulla Zettersten + Ian Zettersten
1965 Björn Forsman + Lars Wijkman
1966 Monika Hagström + Karl Hagström
1967 Lars Forsman + Mats Forsman
1968 Jan Stahle + Oscar Stahle
1969 Lars Forsman + Mats Forsman
1970 Claes Hedström + Per-Arne Hedström
1971 Lennart Nyholm + Göran Segerlund
1972 Hillewi Hagström + Anders Nordlund
1973 B Nordin + Ola Segerfeldt
1974 C Dahlin + Lars Dahlin
1975 Lars Lagerstedt + Lennart Nyholm
1976 Lennart Johansson + Rune Lindh
1977 D Andersson + Birger Svensson
1978 Jan O af Uhr + Jan D af Uhr
1979 Per-Arne Hedström + Gunnar Langfors
1980 A Rosendahl + B Rosendahl
1981 Per Nordström + Olof Franzon
1982 Monica Nordlund + Anders Nordlund
1983 Marianne Stålberg + Percurt Green
1984 Gunnar Söderman + Ulf Lindvall
1985 C-J Sandqvist + Anders Johansson
1986 Jan Englund + Marcus Englund
1987 Olov Nordgren + Pia Berglund
1988 Johan Jacobowsky + Jakob Lindqvist
1989 Anders Asplund + Olle Asplund
1990 Hans Nordenman + Björn Aldenby
1991 Ingrid Krager + Birger Andersson
1992 Astor Christoffersson + Maria Christoffersson
1993 inställt (snö)
1994 Robert Blomkvist + Christer Svensson
1995 Sven Edman + Håkan Fogelin
1996 Svante Nordin + Gert Lundqvist
Sir Francis Drake
År Namn 1 Namn 2
1978 Harry Eriksson + Henrik Eriksson
1979 Ulla Henricsson + Bengt Naess
1980 Hasse Hansson + Jan Englund
1981 Hasse Hansson + Jan Englund
1982 Gittan Eriksson + Gull Ljungstedt
Nordbankens vpr Korpen
År Namn 1 Namn 2
1983 Mats Hagberg + Ingemar Nordling Länsstyrelsen
1984 Håkan Pettersson + Odd-Björn Hagström Akademiska Sjukhuset
1985 Karl-Gunnar Hellström + Mats Johansson Pharmacia
1986 Björn Kumlin + Jan Eriksson Kumlins Måleri
1987 Claes-Urban Lindström + Magnus Lindström Modins Bil
1988 Roland Westergren + M Widén ?
1989 Mats Hagberg + Ann Svensson Upsala GK
1990 Torbjörn Lindén + Astor Christoffersson ”Lärarna”
1991 Björn Kumlin + T Wallin Kumlins Måleri
1992 Björn Kumlin + T Wallin Kumlins Måleri
1993 Arne Korpas + Peter Bielik ?
1994 Björn Kumlin + Jan Eriksson Kumlins Måleri
Slutsegrare: Kumlins Måleri
Kumlins vpr Korpen
År Namn 1 Namn 2 Företag (motsv.)
1995 Tom Schönnings + B Hillerud Windahls Måleri
1996 J Gjerts + Yngve Nilsson Upsala GK
1997 Jan Östman + Robert Östman Reklam & Katalogtryck
1998 Stefan Andersson + Per Åstrand SAS
1999 Lennart Johansson + Anders Söderman Rotekonsult
2000 S Jonsson + I Hedwall Föreningssparbankens Fastighetsbyrå
2001 Mats Hagberg + Göran Olsson Upsala GK
2002 Mats Hagberg + Göran Olsson Upsala GK
2003 Roger Öhlund + C Johansson ?
2004 Stefan Andersson + Per Åstrand SAS
2005 Björn Kumlin + Jan Eriksson Kumlins Måleri
2006 Björn Kumlin + Jan Eriksson Kumlins Måleri
2007 Björn Kumlin + Jan Eriksson Kumlins Måleri
2008 Stefan Andersson + Per Åstrand SAS
2009 Stefan Andersson + Per Åstrand SAS
2010 Stefan Andersson + Per Åstrand SAS
2011 inställt
Bells Trophy Mixed
År Namn 1 Namn 2
1998 Agneta Larsson + Andreas Lundeen
1999 Dan Berglund + Berit Linnér
2000 Gun Schönnings + Bertil Markgren
2001 Magnus Lundgren + Margareta Hallin
2002 Mats Hagberg + Susanne Jonsson
2003 Gun Schönnings + Bo Ferm
2004 Ingrid Hagberg + Tony Jonsson
2005 Lena Fredriksson + Agge Svensson
2006 Dan Berglund + Kerstin Backman
2007 Charlotta Törnqvist + Jonny Westberg
2008 Ingela Enehall + Patrik Enehall
2009 Susanne Degerman + Åke Arnell EfGK
2010 Susanne Jonsson + Mats Hagberg
2011 Torbjörn Ekblom + Elisabeth Ekblom