
Först ut att serveras kaffe var: Mats Benker, Per Eriksson, Matz Eriksson och Johan Westin. Bakom disken stod Tyra – en av våra Cafévärdar som kommer att jobba under säsongen.
Äntligen kan vi välkomna medlemmar och gäster till klubbens nya Halfway House. I de nya fräscha lokalerna erbjuds fika och flera sorters varm korv. Du kan även köpa bollar, handskar, kepsar och batterier till din kikare. Två fräscha toaletter finns även i det nybyggda huset.
Ännu är inte samtliga detaljer på plats, så vi får vänta med den högtidliga invigningen ännu en tid. (Vi återkommer med datum för invigningen.) Men eftersom byggnaden är inspekterad och funktionsduglig smygöppnar vi för allas trevnad. Under öppningskvällen blev huset en trevlig värmestuga, i den kyliga väderleken, för anhöriga till våra juniorer i utvecklingsgrupperna.