Vecka 35 dag för dag

Viktig information
Till dig som medlem
Vi gör allt vi kan för att minimera påverkan av våra medlemmar – men vissa begränsningar är nödvändiga under tävlingsveckan.
Träningsområden
Våra träningsområden kommer att vara kraftigt begränsade under tävlingen, främst reserverade för deltagarna. Nyttja gärna ”gamla tvåan”, som ligger bredvid hål 9 på Mellanbanan.
Mellan- och Lilla banan öppna som vanligt*
Här kan du fortsätta spela och träna som vanligt. Eventuellt justeras slingan på Mellanbanan, beroende på publiksituationen.
Halv greenfee på Upplandsklubbar
Klubbarna i Uppland värnar golfen som tävlingsidrott och erbjuder därför halv greenfee till medlemmar i uppländska golfklubbar de dagar deras hemmabana är helt avstängd för förbundstävlingar. Klicka här för att läsa mer!

Viktig information
Till dig som besökare
Hitta hit.
Från E4 och Uppsala följ riksväg 55 och sväng höger mot Upsala GK.
Från E18 och Enköping följ riksväg 55 och sväng vänster mot Upsala GK.
Parkering
Parkeringen vid klubbhuset är till stora delar reserverade för spelare, personal och funktionärer.
Medlemmar som ska spela Mellanbanan, samt publik, rekommenderas att parkera vid 3:ans utslag på Mellanbanan. (Se karta) Anvisningsskylt finns.
Åskådare
Det är en unik chans att komma nära spelarna under denna tävling.
All publik följer spelarna från ruffen och anlagda vägar.
Håll koll på bakomvarande spelare så att ni inte hamnar i landningszoner.
Medlemmar som är innehavare av egen golfbil får EJ använda dessa till att åka med på banan.
Äta
Kiosken vid 10:an är öppen för alla.
Extra kiosk finns framförs klubbhusets entré.
Lunch finns att köpa inne i klubbhuset. Tisdag och Onsdag kommer det vara extra mycket folk på lunchen så det kan vara svårt med sittplats mellan 12.30-14.00 dessa dagar.

Publikinformation
Upplev tourgolf på nära håll
Det är inte varje dag Upsala GK får besök av framtidens golfproffs. Ta med familj och vänner och njut av golf på högsta nivå – publik är varmt välkommen!
Mer information om exakta tider och påverkan kommer när vi närmar oss tävlingsstart. Håll utkik i mailutskick, hemsidan och Min Golf.
Se framtidens golfproffs i aktion!
HotelPlanner Tour ger en unik inblick i eliten på väg uppåt. Ta chansen att njuta av live‑tävling, atmosfär och klubbkänsla.

Samma tour, nytt namn
Vad är HotelPlanner Tour?
HotelPlanner Tour, tidigare Challenge Tour eller European Challenge Tour, är den främsta utvecklingstouren under Europatouren, där spelare tävlar om plats på huvudsakliga DP World Tour.
Från och med 2025 får touren nytt namn efter ett ny mångårigt titelpartnerskap med HotelPlanner, vilket är det första namnbytet sedan tourens start 1989.
Touren omfattar 29 tävlingar i 18 länder på tre kontinenter, med prispott på över €9 miljoner, och minst €300 000 per tävling i Europa.
Många nuvarande världsstjärnor på PGA Tour och i Ryder Cup, såsom Matt Fitzpatrick, Brooks Koepka och Justin Rose, har utvecklats via denna tour.

Följande UGK-spelare är klar för tävlingen
David Nyfjäll
Vår nykorade klubbmästare 2025.
David blev proffs 2023 då han bland annat spelade US Open.
Under 2025 har David även vunnit Smörum Open på ECCO Tour.
David ingick i Upsala GK:s segrande lag vid Lag-SM för herrar 2021.

Följande UGK-spelare är klar för tävlingen
Anton Karlsson
Swedish PGA Champion 2025.
Anton blev proffs 2013 och har tagit flera segrar på Cutter & Buck Tour.
Han har bland annat även vunnit RAM Cape Town Open 2020.
Under 2025 har Anton vunnit Sala Open och Arboga Open på Ligma Tour.
Anton ingick i Upsala GK:s segrande lag vid Lag-SM för herrar 2021.

Följande UGK-spelare är klar för tävlingen
Erik Ulväng
Vår nyaste professionella spelare är Erik Ulväng, som kommer direkt från collegestudier i USA.
Under 2025 har Erik tagit en tredjeplats i Findianapolis Intercollegiate, en fjärdeplats i Burvik Open by ECUS och en femteplats i Värmland Open by Billinger Förvaltning.
Bland tidigare segrar kan nämnas Swedish Junior Classics 2023 och JMI Täby Svea Leasing Junior Open 2022.