När: 14:e juni kl. 11-13
Var: Upsala golfklubb, Håmö Gård
Nu blir det fest på Upsala GK. Under vintern och våren har klubbens gamla café monterats ned och på dess plats har ett nytt modernt Halfway House uppförts. Har du ännu inte besökt byggnaden är det nu hög tid för det.
Söndagen den 14:e juni inviger Upsala GK sitt nybyggda Halfway House. Den nya byggnaden är multifunktionell och tjänstgör såväl som café som minishop med möjlighet till incheckning. I byggnaden finns även två fräscha toaletter, varav en är tillgänglighetsanpassad.
Halfway House har på kort tid, sedan smygöppningen, med sin personliga service och sina generösa öppettider, blivit ett populärt häng för fikasugna besökare och golfspelare som behöver fylla på kolhydrater, dryck, bollar, handskar med mera.